Jedna z poważanych przyczyn suszy i powodzi leży w zlewni i niesterowalnym systemie rolniczych odwodnień, który wymaga przeprojektowania i dostosowania do regulacji, spowolnienia lub zahamowania odpływu wody do rzek oraz jej retencjonowania i oczyszczania. Przyczyny suszy i powodzi nie mają…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Dzianie barci
Zimą życie nieco spowalnia. Odpoczywają drzewa, soki w nich przestają krążyć. I to jest najodpowiedniejszy moment, aby drzewo stało się barcią. Ślady po pile, siekierze, pieszni, motyczce i skobliczce szybko się zabliźnią, a samo wnętrze, po staropolsku zwane dzienią, spokojnie…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Dzianie kłody
Kłoda bartna to nie barć a barć to nie kłoda bartna o czym wielu nie wie. Ważne jest to rozróżnienie ponieważ kłody bartne to etap przejściowy z bartnictwa do pasiecznictwa. Na terenie Polski pasiecznictwo kłodowe miało miejsce już w późnym…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Dziejobranie
Projekt Bartnictwo Puszczczy Pilickiej skierowany jest do społeczności lokalnych a celem jego jest m.in. identyfikacja się miejscowych z Puszczą Pilicką i jej tradycjami. Wydawało by się że bartnictwo to tylko Puszcza Kurpiowska, Białowieska, Kozienicka. Pewnie mało kto z „lokalsów” wie…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Pobieranie miodu
„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Narzędzia bartnika
Podstawowe narzędzia bartnika to piesznia, skobliczka, cioska (motyczka), siekiera oraz współcześnie piła motorowa, która o kilka dni skraca dzianie barci. Dwa ostatnie narzędzia są łatwo dostępne i ich jakość w dużej mierze zależy od grubości naszego portfela. Pierwsze trzy powstają…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Nauka wchodzenia na leziwie
„Stanąwszy pod barcią i przeżegnawszy się, był bowiem, jak wszyscy Kurpiowie, bardzo pobożny, zarzucał prawą ręką połowę sznura dokoła sosny, a pochwyciwszy ręką lewą, robił pętlę czyli strzemię, w które wstępował nogą, aby drugą połowę sznura zarzucić wyżej i zrobić…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Tropienie świepiot
Uznaje się, że najstarszą formą pszczelarstwa było zdobywanie miodu dzikich pszczół poprzez niszczenie gniazd ukrytych w dziuplach drzew lub szczelinach skalnych. W momencie nastania rolnictwa, ściśle związanego z danym obszarem, rozwinęło się bartnictwo. Bartnicy dziali barcie, na wzór naturalnych dziupli…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – Leziwo – „przedłużenie” bartnika
Leziowo, leżajo, liska, koziołek lub kruk czy kluczka To słowa do niedawna wymieniane na głos przez przewodników w muzeach. Uczniowie na kursie pn. „Bartnictwo Puszczy Pilickiej” nie tylko wymieniają między sobą te słowa, ale też wykonują te przedmioty (bo to…
Bartnictwo Puszczy Pilickiej – przegląd barci
Wiosna to bardzo emocjonujący czas. Przez całą zimę bartnik rozmyśla jak pszczołom się wiedzie. Czy miodu wystarczy? Czy kuna lub dzięcioł barci nie odkryje? Czy w końcu wichura, któregoś z drzew nie przewróciła. Jeśli pszczoły są w dobrym stanie, noszą…