Piotrkowskie Towarzystwo Przyrodnicze

Bartnictwo Puszczy Pilickiej – przegląd barci

Wiosna to bardzo emocjonujący czas. Przez całą zimę bartnik rozmyśla jak pszczołom się wiedzie. Czy miodu wystarczy? Czy kuna lub dzięcioł barci nie odkryje? Czy w końcu wichura, któregoś z drzew nie przewróciła. Jeśli pszczoły są w dobrym stanie, noszą pyłek, jest czerw to dobry znak i nadzieja. Gdy zdarzy się, że pszczoły nie doczekają wiosny, barć należy oczyścić – czyli wymieść z dna wszystkie resztki wosku i martwe pszczoły, dać na zanętę zioła lub plastry woszczyny i czekać z nadzieją na nową rodzinę.

Czasem warto przejrzeć barcie kolejny raz na początku czerwca, szczególnie gdy wiosna zimna i mokra. Zdarza się tak, że nowa rodzina zasiedli barć, ale czy to z powodu jakości pszczół czy warunków pogodowych umiera nie doczekawszy lata. Wtedy czynności z przyszykowaniem barci do sezonu należy powtórzyć ponieważ czas rojenia się pszczół jeszcze trwa.
Te wszystkie rozmyślania, emocje, ślady kun i dzięciołów na barciach, a przede wszystkim pszczoły towarzyszyły uczniom projektu „Bartnictwo Puszczy Pilickiej” w ostatnim miesiącu przy przeglądzie 15 barci w lasach Nadleśnictw Piotrków, Smardzewice, Spała i Opoczno 
realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

 

 

 

 

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”