Piotrkowskie Towarzystwo Przyrodnicze

Bartnictwo Puszczy Pilickiej – wybór miejsca i drzewa

Sosna, dąb, świerk, jodła, modrzew. Drzewo na barć powinno być znacznych rozmiarów, tak aby pomieścić rój pszczół i przetrwać wichury. Wybiera się drzewa ponad stuletnie. Przy wyborze ważna jest ni e tylko średnica przekroju poprzecznego w miejscu dziania barci ale też wysokość drzewa. Przy odpowiedniej proporcji można barć dziać w drzewach o mniejszych średnicach.
Nawet najgrubsze drzewa, ale rosnące w miejscu gdzie wokół nie ma dla pszczół wiele kwiatów nie nadają się na wydzianie barci. Pszczoły w ładnym mieszkaniu, ale na pustkowiu nie będą miały dobrego życia.
Wierzby, maliny, kruszyny, klony, Jerzyny, lipy, wrzosy, spadź. Dla pszczół w lesie potrzebny jest stały dostęp do kwiatów od wiosny do jesieni. Ale najważniejsze jest lato ponieważ wtedy pszczoły gromadzą zapasy na zimę. Jak są duże zbiory to i dla bartnika co nieco zostanie.
Tego wszystkiego adepci bartnictwa uczyli się na konkretnych przykładach w lasach nad Pilicą.

„Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”